Послуги перенесення номерів
Надання послуг перенесення номерів в Україні здійснюється відповідно до ст. 113 Закону України «Про електронні комунікації» та Порядку надання послуг перенесення номерів, затвердженому постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, від 10.04.2024 № 181, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 травня 2024 р. за №777/42122.
Mobile Number Portability (MNP) – послуга перенесення номера для мобільного зв’язку від одного оператора мобільного зв’язку до іншого надається кінцевому користувачу (абоненту) зі збереженням його номера включно з кодом.
Послуга перенесення номера (ППН) надається абоненту на безоплатній основі.
З появою в Україні MNP ваш номер для мобільного зв’язку завжди з вами.
Перенесення номера за 3 кроки:
01 Подання до іншого оператора заяви на ППН.
02 Укладання письмового договору та отримання ідентифікаційної картки (SIM-картки) в іншого оператора.
03 Користування своїм номером.
Увага!
Перенесення номера відбувається протягом 1 (одного) робочого дня у мережах мобільного зв’язку, за винятком випадку, коли абонент вказує у заяві пізніший строк перенесення номера (номерів), який не може перевищувати 30 днів.
Функції УДЦР як організації, яка здійснює адміністрування централізованої бази даних перенесених номерів з використанням автоматизованої інформаційної системи «Централізована база даних перенесених номерів» (АІС ЦБД ПН):
- підтримує в актуальному стані централізовану базу даних (ЦБД) перенесених номерів для забезпечення реалізації процесу перенесення номерів, періодичної синхронізації локальних баз даних (ЛБД) та зберігання інформації про перенесені номери і їх номери маршрутування;
- підтримує інформаційний обмін між постачальниками послуг при наданні ППН та фіксує стан процесу перенесення номера. Інформація про стан процесу перенесення, а також перенесені номери та їх номери маршрутування зберігається в ЦБД;
- забезпечує використання ЦБД всіма суб’єктами господарювання, які використовують дані про номери у своїх технологічних процесах, на рівній і недискримінаційній основі;
- забезпечує безоплатний електронний доступ регуляторного органу до інформації про перенесені номери, зокрема до статистичних даних, які необхідні для аналізу процесу надання ППН.
Під час здійснення діяльності з централізованого технічного адміністрування перенесених номерів адміністратор не може здійснювати інші дії щодо централізованого технічного адміністрування перенесених номерів, які не передбачені законодавством.
Адміністратор не має права в односторонньому порядку припинити централізоване технічне адміністрування перенесених номерів до моменту забезпечення можливості здійснення такого адміністрування визначеним відповідно до законодавства новим адміністратором.
До УВАГИ постачальників електронних комунікаційних послуг, державних органів та інших суб’єктів господарювання!
Відповідно до Типового організаційно-технічного рішення з підключення інформаційно-телекомунікаційних систем (ІТС) та робочих станцій (РС) операторів телекомунікацій, державних органів та інших суб’єктів господарювання до АІС ЦБД ПН, затвердженого наказом УДЦР від 26.05.2017 № 325 (у редакції наказу УДЦР від 11.11.2022 № 176), послуги з перенесення номерів реалізовуються у взаємодії АІС ЦБД ПН з ІТС та РС операторів телекомунікацій.
ІТС та РС державних органів та суб’єктів господарювання можуть взаємодіяти з АІС ЦБД ПН для отримання інформації про перенесені номери та її використання у власних технологічних процесах.
Взаємодія АІС ЦБД ПН з ІТС та РС здійснюється відповідно до Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», а також Правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 № 373, з використанням Комплексу програмного криптографічного захисту інформації «Криптосервер 2.0», який має позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи в сфері криптографічного захисту інформації.
Передача інформації під час взаємодії АІС ЦБД ПН з ІТС та РС операторів телекомунікацій, державних органів та інших суб’єктів господарювання здійснюється захищеними каналами зв’язку згідно з вимогами законодавства з питань технічного та криптографічного захисту інформації.
Для шифрування персональних даних, які містяться в повідомленнях, під час перенесення номеру, а також для засвідчення цих повідомлень електронним підписом, використовується програмний засіб КЗІ «Криптос Гейт Плас», який має позитивний експертний висновок (термін дії продовжено) за результатами державної експертизи в сфері криптографічного захисту інформації.
Нормативно-технічні документи
- Наказ УДЦР № 325 від 26.05.2017 щодо забезпечення взаємодії з АІС ЦБД ПН
- Наказ УДЦР від 25.06.2024 р. №114/24 Про внесення змін до наказу УДЦР від 26.05.2017 № 325
- Додаток 1. Типове організаційно-технічне рішення з підключення інформаційно-телекомунікаційних систем та робочих станцій операторів телекомунікацій, державних органів та інших суб’єктів господарювання до АІС ЦБД ПН (у ред. наказу УДЦР від 11.11.2022 №176)
- Додаток 2. Специфікація SFTP інтерфейсу взаємодії з АІС ЦБД ПН. Версія 1.0
- Додаток 3. Специфікація SOAP/XML інтерфейсу взаємодії з АІС ЦБД ПН. Версія 1.4
- Додаток 4. Опис технологічного процесу обробки даних в АІС ЦБД ПН. Версія 1.3